A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Доброславської селищної ради Одеського району Одеської області

Ігри та вправи для розвитку дрібної моторики рук дітей дошкільного віку

Дата: 08.01.2024 11:50
Кількість переглядів: 70

Щоб сприяти розвитку пальців рук і тим самим розвивати мовлення вашої дитини, можна запропонувати малюкам наступні завдання:

 

Квасолеві ванни.

В миску чи коробку насипте квасолю або горох, киньте туди дрібні іграшки та все це перемішайте. Нехай малюк занурює руки у квасолю та витягує іграшки. Така ванна сприяє розвитку координації пальчиків.

 

Ліплення з різних матеріалів (тісто, пластилін, глина).

Окрім очевидного творчого самовираження, дитина розвиває гнучкість і рухливість пальців.

 

Ігри з крупами.

 Нехай малюк перебирає перемішані горох і квасолю, а потім і більш дрібні крупи, пересипає їх з однієї посудини в іншу (тримаючи у пучці, за допомогою ложки), розтирає в руках, малює, викладає узори чи незвичайн предмети .

Ігри з манною крупою – на тацю насипте манку і водіть пальчиком чи паличкою, зображуючи букви. Цифри, різні малюнки.

Чарівне сито. Висипте  у сито із однієї склянки рис, а з другої – манку. Все гарненько перемішайте і запропонуйте дитині розділити крупи. Поясніть, що в цьому завданні вам допоможе сито.  Радійте разом з малюком досягнутому результату. Не забудьте прибрати розсипані крупи разом з малюком.

Готуємо обід. Налийте в чашку води. Приготуйте  сіль, цукор,  будь – який сік, борошно, горох.

 

Проекспериментуйте. Що станеться з матеріалом у воді – що розтане, а що ні; що зафарбує воду, а що ні. Допоможіть малюкові  оволодіти дії з ложкою (пересипання, помішування). Таким чином ви можете приготувати обід чи ліки для ведмедика.

 

Мозаїка.

При складанні різноманітних ігор-мозаїк покращується дрібна моторика рук малюка, розвиваються кмітливість і творчі здібності.

 

Ігри та гімнастика для пальчиків.

Цим веселим заняттям присвячено багато книг. Та й народна творчість подарувала нам „сороку-ворону”, „ладки”, „козу рогату” тощо. Ігри та гімнастика для пальчиків сприяють всебічному розвитку дитини, зокрема її мовлення.

 

Шнурівки.

Вони чудово розвивають дрібну моторику рук, до того ж завдяки їм малюк чудово оволодіває практичною навичкою шнурування взуття. Найпростішу шнурівку можна зробити власноруч. Візьміть картон, виріжте з нього знайомий для дитини об’єкт (яблуко, їжачка тощо) та зробіть по контуру дірки за допомогою дірокола. В ці дірки малюк має просовувати шнурочки. Також можна „пришнурувати” один об’єкт до іншого (їжачок несе яблуко тощо).

 

Ігри з ґудзиками та намистинками, бісером.

Нанизування на нитку намистинок чи бісеру, застібання ґудзиків, перебирання пальцями намиста – прості й корисні вправи для розвитку дрібної моторики рук.

 

Можна нашити на одну тканину ґудзики різних розмірів, а на іншу – різні петельки. Дитина, застібаючи ґудзики, тренуватиме пальчики, одночасно засвоюючи поняття „великий – маленький”.

Намистинки та бісер перемішайте. Нехай малюк розкладе їх за кольором, розміром, формою в різні коробочки. Запропонуйте брати  намистинки двома пальчиками. Знайдіть час разом з дитиною нанизати намистинки і зробити красиві буси для бабусі.

 

Ігри з застібками(кнопки, шнурки, блискітки, липучки, крючки).

На цупку тканину нашийте кнопки,  блискітку та інші матеріали і потренуйтесь  в їх використанні: зігрійте мишку в рукавичці,

         надіньте на ведмедика желет, а на мавпочку спідничку і т.д.

 

Пазли.

Яскраві картинки розвивають увагу, кмітливість, зір і дрібну моторику рук.

 

 Катання долонькою олівців, кульок, пластмасових пляшок,  

 горішків, огірків та ін..  по столу чи іншій поверхні.

 Таке заняття масажує долоні та покращує координацію рухів кисті.

 

 Ігри з прищіпками.  

Розвивають  дрібну моторику, просторову уяву, сприяють розвитку інтелекту і мислення, а також становленню мови.

 

         Покажіть дитині як правильно їх брати, «відкрити», «одягнути».  Розкажіть дитині, що прищіпки – це маленькі рибки. Вони плавали в морі і зголодніли. Покажіть як вони відкривають ротики – відкрийте прищіпки, нехай дитина спробує нагодувати їх.

 

Прикріпіть  прищіпку  до любого плоского предмету (картонки, тарілки, лінійки) і запропонуйте дитині зробити те ж саме.

         З часом завдання можна ускладнювати – прикріпити прищіпки до натягнутого шнура, повісити випрану  іграшкову білизну , тощо.

         Щоб ігри були цікавими – зробіть картонні заготовки (силуети сонечка, ялинки, квіточки, хмаринки).  Дитині  буде набагато цікавіше  прищіпувати  до квіточки пелюстки, а до хмаринки –  краплі дощу.

         Можна прикрасити різні баночки, коробочки, закріплюючи  прищіпки на їх стінках. Коли малюк закріпить прищіпки, запропонуйте йому зняти їх і вкинути  всередину банки чи коробки.

         Візьміть різнокольорові прищіпки і прикріпіть їх в різних місцях кімнати. Скажіть дитині, що до вас прилетіли жучки, але вони вирішили пограти з малюком у схованки.  Відшукайте їх і складіть в коробку.

 

 Намотування  ниток на катушку, клубок.

 

Ігри з кришечками.

Дайте дитині  декілька різних за формою і розміром баночок, пляшечок. Поряд покладіть кришечки. Нехай малюк спробує  підібрати кришечку до баночки (пляшки). Дитина тренуватиме пальчики, розвиватиме мислення і окомір.

Пам’ятка для батьків:

 

І. Щоденно масажуйте кисті рук дитини м’якими рухами та розминайте кожен пальчик, долоньку, зовнішній бік кисті, а також передпліччя. Це дуже корисні вправи, що чудово активізують мовні центри мозку. Крім того, такий масаж здійснює позитивний вплив на імунітет, на загальний розвиток і контакт між мамою та дитиною.

ІІ. Використовуйте підручні матеріали та іграшки, які  ваш малюк знайде в своїй оселі  і проявить до них цікавість.

 

ІІІ. Робота з розвитку дрібної моторики повинна проводитись регулярно.

 

ІV. Вдосконалюйте навички самообслуговування: застібання та розстібання ґудзиків, зав’язування шнурків.

 

V. Пропонуйте  дитині вправи  та супроводжуючі тексти доступні її віку.

 

VI. Упроваджуйте ігри на розвиток дрібної моторики рук у повсякдення:  йдучи з малюком за руку, трохи масажуйте долоньку, на прогулянці дозвольте потерти пісок та зібрати у відерце дрібні камінчики,

готуєте з тіста – дайте малюкові шматочок, нехай помне його.

 

VII. Багато розмовляйте з малюком, обговорюйте все, що відбувається довкола. Зовсім скоро він стане повноцінним учасником діалогу.

VIIІ.  Батьки, які приділяють певну увагу вправам, іграм, різноманітним завданням на розвиток дрібної моторики та координації рухів руки вирішують одночасно декілька проблем: по-перше, впливають на загальний інтелектуальний розвиток дитини, по-друге, покращують розвиток мовлення малюка, по-третє, готують його до оволодіння навичок письма.

 

Веселих і корисних ігор вашій дитині

та її маленьким пальчикам!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень